Co wybrać, folię przeciwsłoneczną czy klimatyzację?

Folia przeciwsłoneczna czy klimatyzacja?

Jeśli pomieszczenie, w którym przebywasz często, mocno się nagrzewa, a działający wentylator niespecjalnie robi różnicę, zaczynasz rozglądać się za bardziej skutecznymi rozwiązaniami.

Skuteczne rozwiązania są znacznie droższe, dlatego warto dokładnie przeanalizować ich plusy i minusy, żeby dokonać właściwego wyboru. W tym artykule zaprezentujemy wady i zalety folii przeciwsłonecznych oraz klimatyzacji.

Plusy folii przeciwsłonecznych

Cena

Nawet najdroższe folie okienne są tańsze w montażu niż klimatyzator w tym samym pomieszczeniu. Raz naklejona folia będzie służyć wiele lat i nie będzie generowała dodatkowych kosztów utrzymania.

Konserwacja

Folie przeciwsłoneczne nie wymagają obsługi technicznej. Jeśli stosujesz się do zaleceń, wystarczy że raz na jakiś czas umyjesz okno. Praktycznie tak, jakbyś to robił, gdybyś nie miał naklejonej folii na szybie. Folia przeciwsłoneczna nie wymaga od Ciebie dodatkowej pracy.

Zdrowie

Ponieważ ma w sobie filtry UV, folia przeciwsłoneczna wpływa pozytywnie na zdrowie użytkowników.

Wygląd

Folia przeciwsłoneczna poprawia wygląd budynków oraz zapobiega blaknięciu mebli, sprzętów, dywanów czy ścian.

Bezpieczeństwo

W razie rozbicia szyby, folia przeciwsłoneczna przytrzyma taflę szkła tak, że się nie rozpadnie.

Hałas

Folie przeciwsłoneczne nie generują dźwięków, w przeciwieństwie do klimatyzacji.

Minusy folii przeciwsłonecznych

Regulacja temperatury

Folia przeciwsłoneczna nie daje możliwości regulacji temperatury w pomieszczeniu.

Przyciemnienie

Niektóre folie przyciemniają pomieszczenie. Na szczęście nie wszystkie, są takie które zmniejszają nagrzewanie pomieszczenia, a przy tym go nie zaciemniają.

Plusy klimatyzacji

Regulacja temperatury

Klimatyzacja daje możliwość ustawienia temperatury w określonym przedziale. Działa to nie tylko latem, kiedy chcemy schłodzić pomieszczenie, ale także zimą. Wtedy możemy dogrzać pokój.

Minusy klimatyzacji

Cena

W zdecydowanej większości przypadków montaż i zakup klimatyzatora jest droższy niż instalacja folii przeciwsłonecznej. Zwłaszcza w budynkach, które nie były zaprojektowane pod klimatyzację, na przykład w blokach z czasów PRL.

Dodatkowo, klimatyzacja wymaga serwisowania i czyszczenia oraz zużywa prąd, co generuje koszty.

Zdrowie

Zaniedbana klimatyzacja wpływa negatywnie na zdrowie użytkowników. W nieczyszczonej klimatyzacji może pojawić się grzyb.

Nawet kiedy klimatyzacja działa tak, jak powinna, często powoduje przeziębienia. Jeśli w pomieszczeniu ustawimy zbyt niską temperaturę w stosunku do tej na zewnątrz, w wyniku szoku termicznego możemy łatwo się rozchorować.

Wygląd

Klimatyzacja wymaga instalacji jednostki zewnętrznej. Nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli wymagana jest zgoda administratora budynku, spółdzielni lub konserwatora zabytków.

Hałas

Klimatyzatory generują hałas, który jest uciążliwy w codziennym funkcjonowaniu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *